Główną różnicą między hotelem a hostelem jest regulacja prawna dotyczą obu rodzajów tych obiektów. Otóż hostel, by móc funkcjonować, musi spełniać jedynie podstawowe wymogi sanitarne, przeciwpożarowe i budowalne. Tego typu obiekty nie mają zatem żadnych dodatkowych obostrzeń, które musiałyby spełnić, dlatego wśród nich panuje takie zróżnicowanie.
Z kolei hotele rządzą się nieco innymi prawami. Chociażby system gwiazdek zobowiązuje tego typu obiekty do przestrzegania określonych standardów. Dlatego decydując się na obiekt z konkretną liczbą gwiazdek, czy to we Wrocławiu czy w Krakowie, możemy spodziewać się po nim określonego wachlarza usług i podejścia do klienta.
Od tej normy odbiegają nieco tzw. hotele butikowe, będące poza skalą gwiazdkową. Przyjęło się jednak, że tego typu obiekty charakteryzuje dość wysoki standard, niecodzienny wystrój wnętrz, a przy tym ciepła i kameralna atmosfera, której ciężko szukać w dużych hotelach na kilkaset gości.
Czym jest hostel?
Mimo że hostele nie mają jednego standardu i panuje wśród nich spora różnorodność, to posiadają kilka cech wspólnych, które odróżniają je od hoteli. Przede wszystkim hostele są zazwyczaj zlokalizowane w centrum dużych miast takich jak Łódź czy Bytom. To duża ich zaleta, zwłaszcza że zazwyczaj z hosteli korzystają turyści, którzy przyjechali zwiedzać daną miejscowość. Dobrze zatem, by mieli blisko do najważniejszych zabytków, ale też do oferty kulturalno-rozrywkowej miasta.
Kolejny aspekt odróżniający hotel od hostelu to rodzaje pokoi. Ten drugi obiekt zazwyczaj dysponuje zarówno pokojami dwuosobowymi, jak i wieloosobowymi. Można w nich zatem zarezerwować pokój, ale również łóżko w pomieszczeniu koedukacyjnym. Wiąże się to ze zdecydowanie niższym kosztem pobytu. Ceny noclegów w hostelach są dzięki temu niższe niż w hotelach.
Warto zwrócić także uwagę na łazienki. One także bywają koedukacyjne i dostępne dla większej liczby gości. Często hostele posiadają łazienki na końcu każdego piętra, co odróżnia je od pokoi hotelowych, z których każdy ma własną łazienkę.
Hostele są również nastawione na nieco inny rodzaj podróżnych niż w przypadku hoteli. Tutaj stawia się na wspólnotowość i poznawanie nowych ludzi. Dlatego w hostelach często spotykamy się ze wspólną przestrzenią kuchenną, jadalnianą czy salonami, w których można miło spędzić czas z innymi gośćmi. Dostęp do kuchni pozwala również na samodzielne gotowanie, co dodatkowo obniża koszty wyjazdu.
Oferta hotelowa
W porównaniu z hostelem hotel nastawiony jest na nieco inny typ klienta. Zapewnia więcej intymności i prywatności. Wszystkie pokoje są osobne i posiadają własne łazienki. Do tego w hotelach można liczyć na szereg dodatkowych usług takich jak wyżywienie na miejscu czy dostęp do hotelowych rozrywek. W wielu hotelach goście mają możliwość korzystania ze strefy Wellness lub SPA.
Do hoteli często przyjeżdżają również goście biznesowi, dlatego tego typu obiekty wyposażone są często w sale konferencyjne i szkoleniowe, a także kąciki do pracy, jak to ma miejsce np. w obiektach Boutique Hotel’s.
Hotel czy hostel – dla kogo?
Jeśli szukacie tanich noclegów we Wrocławiu, Łodzi czy Bytomiu, a do tego jesteście nastawieni na przygodę i poznawanie nowych ludzi, to z pewnością lepiej będzie wybrać hostel. Koedukacyjny i wspólnotowy charakter tego typu miejsc na pewno spełni Wasze oczekiwania.
Jeśli jednak szukacie spokoju i prywatności, albo wyjeżdżacie w delegację służbową, lub z małym dzieckiem, z pewnością lepszym wyborem będzie postawienie na dobry hotel w Łodzi, Sosnowcu i każdym innymi mieście. Cena za pobyt w tego typu obiekcie będzie pewnie wyższa, ale w nią będzie wliczona obsługa gastronomiczna, a często też dodatkowe udogodnienia.
Jeśli więc szukacie hotelu w centrum miasta we Wrocławiu, Łodzi, Bytomiu czy Sosnowcu, serdecznie polecamy ofertę Boutique Hotel’s. Ich zaletą jest doskonała lokalizacja i świetna obsługa. Sprawdzą się zarówno na pobyty prywatne, jak i biznesowe.
A gościom szukającym tańszych noclegów we Wrocławiu, polecamy nasz Hostel Trio, który gwarantuje komfortowy i niedrogi pobyt dla każdego.