Boutique Hotels +48 798 178 178
+48 798 178 178
+48 798 178 178

Hotel czy hostel – co wybrać?

19 lutego 2020

Decydując się na pobyt w dużym mieście takim jak Wrocław czy Łódź, musimy wybrać odpowiednie miejsce na nocleg. Do najczęściej wybieranych obiektów hotelowych należą hotele oraz hostele. Czym jednak się od siebie różnią? Jakie są wady i zalety każdego z nich? Oraz jaki typ obiektu sprawdzi się dla kogo? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dzisiejszym artykule.

Główną różnicą między hotelem a hostelem jest regulacja prawna dotyczą obu rodzajów tych obiektów. Otóż hostel, by móc funkcjonować, musi spełniać jedynie podstawowe wymogi sanitarne, przeciwpożarowe i budowalne. Tego typu obiekty nie mają zatem żadnych dodatkowych obostrzeń, które musiałyby spełnić, dlatego wśród nich panuje takie zróżnicowanie.

Z kolei hotele rządzą się nieco innymi prawami. Chociażby system gwiazdek zobowiązuje tego typu obiekty do przestrzegania określonych standardów. Dlatego decydując się na obiekt z konkretną liczbą gwiazdek, czy to we Wrocławiu czy w Krakowie, możemy spodziewać się po nim określonego wachlarza usług i podejścia do klienta.

Od tej normy odbiegają nieco tzw. hotele butikowe, będące poza skalą gwiazdkową. Przyjęło się jednak, że tego typu obiekty charakteryzuje dość wysoki standard, niecodzienny wystrój wnętrz, a przy tym ciepła i kameralna atmosfera, której ciężko szukać w dużych hotelach na kilkaset gości.

Czym jest hostel?

Mimo że hostele nie mają jednego standardu i panuje wśród nich spora różnorodność, to posiadają kilka cech wspólnych, które odróżniają je od hoteli. Przede wszystkim hostele są zazwyczaj zlokalizowane w centrum dużych miast takich jak Łódź czy Bytom. To duża ich zaleta, zwłaszcza że zazwyczaj z hosteli korzystają turyści, którzy przyjechali zwiedzać daną miejscowość. Dobrze zatem, by mieli blisko do najważniejszych zabytków, ale też do oferty kulturalno-rozrywkowej miasta.

Kolejny aspekt odróżniający hotel od hostelu to rodzaje pokoi. Ten drugi obiekt zazwyczaj dysponuje zarówno pokojami dwuosobowymi, jak i wieloosobowymi. Można w nich zatem zarezerwować pokój, ale również łóżko w pomieszczeniu koedukacyjnym. Wiąże się to ze zdecydowanie niższym kosztem pobytu. Ceny noclegów w hostelach są dzięki temu niższe niż w hotelach.

Warto zwrócić także uwagę na łazienki. One także bywają koedukacyjne i dostępne dla większej liczby gości. Często hostele posiadają łazienki na końcu każdego piętra, co odróżnia je od pokoi hotelowych, z których każdy ma własną łazienkę.

Hostele są również nastawione na nieco inny rodzaj podróżnych niż w przypadku hoteli. Tutaj stawia się na wspólnotowość i poznawanie nowych ludzi. Dlatego w hostelach często spotykamy się ze wspólną przestrzenią kuchenną, jadalnianą czy salonami, w których można miło spędzić czas z innymi gośćmi. Dostęp do kuchni pozwala również na samodzielne gotowanie, co dodatkowo obniża koszty wyjazdu.

Oferta hotelowa

W porównaniu z hostelem hotel nastawiony jest na nieco inny typ klienta. Zapewnia więcej intymności i prywatności. Wszystkie pokoje są osobne i posiadają własne łazienki. Do tego w hotelach można liczyć na szereg dodatkowych usług takich jak wyżywienie na miejscu czy dostęp do hotelowych rozrywek. W wielu hotelach goście mają możliwość korzystania ze strefy Wellness lub SPA.

Do hoteli często przyjeżdżają również goście biznesowi, dlatego tego typu obiekty wyposażone są często w sale konferencyjne i szkoleniowe, a także kąciki do pracy, jak to ma miejsce np. w obiektach Boutique Hotel’s.

Hotel czy hostel – dla kogo?

Jeśli szukacie tanich noclegów we Wrocławiu, Łodzi czy Bytomiu, a do tego jesteście nastawieni na przygodę i poznawanie nowych ludzi, to z pewnością lepiej będzie wybrać hostel. Koedukacyjny i wspólnotowy charakter tego typu miejsc na pewno spełni Wasze oczekiwania.

Jeśli jednak szukacie spokoju i prywatności, albo wyjeżdżacie w delegację służbową, lub z małym dzieckiem, z pewnością lepszym wyborem będzie postawienie na dobry hotel w Łodzi, Sosnowcu i każdym innymi mieście. Cena za pobyt w tego typu obiekcie będzie pewnie wyższa, ale w nią będzie wliczona obsługa gastronomiczna, a często też dodatkowe udogodnienia.

Jeśli więc szukacie hotelu w centrum miasta we Wrocławiu, Łodzi, Bytomiu czy Sosnowcu, serdecznie polecamy ofertę Boutique Hotel’s. Ich zaletą jest doskonała lokalizacja i świetna obsługa. Sprawdzą się zarówno na pobyty prywatne, jak i biznesowe.

A gościom szukającym tańszych noclegów we Wrocławiu, polecamy nasz Hostel Trio, który gwarantuje komfortowy i niedrogi pobyt dla każdego.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi promocjami oraz wydarzeniami w hotelach!

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij